Diş Estetiği Blog

Çürük Dişlerin Tedavisi Çok Kolay, Konservatif Diş Tedavisi, Kanal Tedavisi

Konservatif tedaviler, dişlerin yapısal sorunlarında, diş bütünlüğünü tamamlamak için uygulanan tedavilerin tamamıdır. Yapısal sorunları olan dişe, yeniden fonksiyonunu kazandırmak ve yeni görünüm kazandırmak için diş dolgusu yapılır.
Çürük Dişlerin Tedavisi Çok Kolay, Konservatif Diş Tedavisi, Kanal Tedavisi.

Diş hekimi, konservatif diş tedavisi ile diş dolgusu yaparken, çürümüş diş dokusunu uzaklaştırır. Bölgeyi temizler ve oluşan boşluğu dolgu maddeleri ile doldurur. Çürüğün ilerlemesi engellenir.

Konservatif diş tedavileri, çürük dişleri, birbirinden ayrık dişleri, şekil bozuklukları olan dişleri, kırılan dişleri restore edilip, doğal diş görünümü kazandırılmasıdır. Doğal diş yapısını taklit edecek dolgu maddeleri kullanılır. Bu dolgular amalgam dolgu, kompozit dolgular ve porselen lamina olmak üzere üç çeşittir. Gümüş içerikli ve gümüş renkli amalgam dolgular daha az kullanılmaktadır. Diş hekimleri tarafından en çok kompozit dolgular ve porselen uygulamaları kullanılmaktadır. Kısaca diş bütünlüğünü tamamlamak için dişlerin yapısal sorunlarının tedavisidir.

Kompozit Dolgular

Kompozit dolgular, diş rengindedir. Bu yüzden beyaz dolgular olarak tanımlanır. Uzun yıllardan beri diş hekimleri tarafından uygulanan bir tedavi yöntemidir. Ilk yıllarda sadece ön dişler için uygulanabiliyordu. Tıptaki araştırmalar sayesinde bugün, kesici dişlere de uygulanan bir tedavi olmuştur. Silikondioksit parçacıkları içeren bir karışımdır. Renk seçeneklerindeki çeşitlilik nedeniyle, dişte fark edilmemektedir. Özellikle estetiğin ön planda olduğu diş tedavilerinde tercih edilen diş renginde restorasyonlardır. Dişe yerleştirilip, özel bir ışık ile sertleştirilir, dişe göre şekillendirilir ve düzeltilir.

Kompozit dolgular, uzun yıllardan beri, diş estetiğinde kullanılan dolgu materyalidir. Dişin sert dokusuna yapışan ve çok fazla renk seçeneği olan dolgu materyalidir. Amalgam dolgulara alternative olarak üretilen kompozit dolguların materyali, doğal diş kadar sert olmadığı için, tırnak ve kalem ısırma, zarar görebilir. Çiğneme basınçlarına da dayanıklı bir materyaldir. Dişlere iyice bağlandığından diş dokularını destekler, dişin kırılmasını engeller.  Kompozit dolguların kullanım süresi, dolgunun büyüklüğüne ve ağız alışkanlıklarınıza göre değişir. Rengi, diş çürükleri temizlendikten sonra belirlenir, uygulama süresi 30-60 dakika arasındadır. Uygulama sonrasında kahve, çay ve sigara tüketimine çok dikkat edilmelidir.

Çürükleri restore etmek için diş tedavisinde kullanılan kompzit dolguların en büyük avantajı, estetik olmalarıdır. Dişlerin biçimini ve rengini de değiştirdiğinden estetik görünüme katkısı çoktur. Hem estetik hem de sağlık amaçlı bir uygulamalıdır. Estetik dolgu, ışınlı dolgu ve  beyaz dolgu olarak da tanımlanmaktadır.

Porselen dolgular, kompozit dolgulara göre daha avantajlı diş estetiği uygulamasıdır.

Amalgam Dolgular – Metal Dolgular

Hem ekonomik hem de dayanıklı bir dolgu maddesidir. Materyalindeki civa ile ilgili insan sağlığına zararı olduğu söylentileri ve rengi nedeniyle, diş hekimleri tarafından terk edilen bir dolgudur.

Porselen Dolgu, Konservatif Diş Tedavisinde

Kompozit dolgu ve amalgam dolguların kusurlarını tamamlamak için geliştirilmiş porselen dolgu, özel adhesive sistemi ile yapılır. Porselen dolgularla sorunları çözmek için, diş hekimleri ağızdan öçlü alır, dişin dolgusu laboratuvara gönderilir. Porselen inley onley uygulamasında, alınan ölçü sonrasında porselen malzeme sıfır hata payı ile üretilir. Diş dokusuna yapıştırılırken diş dokusu desteklenir. Uygulama için dişlerin yalnız çürük dokularının temizlenmesi gerekir. Sıfır hata payı için, başarılı ve deneyimli estetik diş hekimi tarafından yapılması gerekir.

Estetik Dolgular Ne Zaman ve Hangi Diş Sorunlarına Uygulanır?

·       Dişlerde kalıcı renk problemlerinin tedavisinde,

·       Çürük dişlerin onarılmasında,

·       Kırık dişlerin onarılmasında,

·       Dişlerde şekil değişikliği gerektiğinde, planlanan gülüş tasarımının uygulanmasında,

·       Dişler arasında boşlukları kapatılmasında,

Tedavide diş hekiminin iyi bir estetik sonuç alarak onarması önemlidir. Estetik diş hekiminin yeteneğine, doğru dolgu maddesi kullanılmasına, hastanın ağız sağlığına önem vermesine, hastanın beslenme ve tüketim alışkanlıklarına göre estetik dolgunun ömrü etkilenir.

Kanal Tedavisi Nedir?

Kanal tedavisi, endodonti diş tedavisi olup, dişin kuronunda pulpa kanallarının tedavisi için yapılan diş hekimi uygulamasıdır. Dişin beslenmesini sağlayan tüm sinirlere, kan ve lenf damalarına yönelik tedavidir. İşlem bitince konservatif diş tedavileri ile dolgu yapılır. Diş dolgusu ile kaybolan diş fonksiyonu yeniden kazandırılır.

Çürük dişlerin zamanında tedavisi önemlidir. Eğer erken dönemde diş dolgusu, çürük dişlere yapılmazsa, çürüğe sebep olan bakteriler, dişlerin derin dokularına ilerler. Zamanla enfeksiyon oluşturur. Kişiler genelde çürük dişlerin tedavisi ertelediğinde, diş hekimine dişlerdeki şiddetli ağrı ile gitmek zorunda kalırlar. Diş hekimi enfekte olmuş sorunlu dişleri tedavi etmek için, kanal tedavisi yapar. Çürük dişin temizlenmesi ve dişin özündeki iltihaplı dokuların temizlenmesi gerekir. Kök kanalı tedavisi ile enfeksiyonun kurutulması sağlanır.

Kanal tedavisi sırasında dişe geçici dolgu yapılır. Kanal tedavisi sırasında asitli gıdalar tüketilmemelidir. Dişe yapışacak gıdaların tüketilmemesi gerekir. Kanal tedavisi sonrasında kalıcı dolgu yapılır. Dolgunun kalitesi çok önemlidir. Diş dolgusunun ömrünü, yukarıda kompozit dolgu kısmında okuyabilirsiniz.

Kanal tedavisi ile diş çekimleri engellenir. Dişler eksilmeden, sizinle birlikte yaşlanır. Ağrılı dişin ıstırabını çekmeyin. Kanal tedavisi sırasında ağrı veya acı olmaması için gerekli uyuşturma yapılmaktadır. Diş ağrısı yaşamamak için, renklenme görülen ve çürümeye başlayan dişlere erken dönemde önlem alınması için diş hekimine başvurun. Çürük diş, ölmeden, kanal tedavisi gerektirmeden de tedavi edilebilmektedir. Konservatif diş tedavisi kompozit dolgular ile çürük dişler tedavi edilir. Tedavi çok kolay, ekonomik ve estetik.

Çürük dişleri erken dönemde tedavi yapılmazsa, kanal tedavisi gerekiyor. Kanal tedavisi için de geç kalmayın. Geç kalındığında diş çekilmesi gerekir.

Diş Çekimi mi Kanal Tedavisi mi, internette en çok araştırılan diş tedavisi konularından biridir. Diş çekilmesi kişilere daha kolay gelmektedir. Ama diş çekimi ile ağız içinde kişileri bekleyen sorunlar çoktur. Çekilen dişin olduğu yerde boşluk kalır. Bu boşluğun doldurulabilmesi için, çekilen dişin komşu dişlerinin kesilip küçültülmesi ile yapılabilen köprü restorasyonları veya kemik içine yerleştirilen implant uygulamaları gerekir.

Diş Çürüğü Nasıl Önlenebilir?

Çürük dişler, çok koyu renklenmelerle birlikte görülür. Gıda artıklarından, ağızda bulunan bakterilerden oluşan diş plağı asit oluşturabilmektedir. Zamanla bu asitler dişlerde yapısal bozukluklara sebep olur. Dişlerin çürümeye başlamasına sebep olur. Tükürük akışını ve oranını azaltan rahatsızlıklar ve kullanılan bazı ilaçlar da çürük oluşumu yapabilmekte veya çürük oluşumunu hızlandırmaktadır. Bu yüzden şekersiz sakızları, diş hekimleri tükürük akışını artırdığı için önermektedirler. Şekerli gıdaları ana öğünlerde tüketip, ara da birşey yememeye gayret edilmelidir.

Sıcak ve soğuğa karşı, dişlerde hassasiyet varsa, çürümeye yeni başlamış dişler için diş hekimine başvurmak diş tedavisini kolaylaştıracaktır. Dişler düzenli fırçalanmalı, dil fırçalanmalı ve gereken dişlerde diş ipi kullanılmalıdır.

İstanbul Bağdat Caddesi'nde ücretsiz diş muayenesi ile size gereken diş tedavilerini öğrenebilirsiniz. Çürük dişlerinizin sayısını, problemlerini, dişlerin yaşayıp yaşamadığını öğrenebilirsiniz. Estetik diş hekimi uygulamalarından porselen lamina, bonding, zirkonyum uygulamaları ile ilgili de, internet sitemizde diş estetiği bölümünü inceleyerek bilgi alabilirsiniz. Ağız ve diş sağlığı, kalp sağlığı için de önemli, unutmayın...

Randevu ve Bilgi İçin Bizi Arayabilirsiniz

İletişim

Copyright © 2016 - 2021 | Estetik Memento

Tüm Hakları Saklıdır | Powered by paradigmasal

Bu internet sitesinin amacı, estetik ameliyatlar, medikal estetik uygulamaları, diş estetiği, psikoterapi, varis tedavisi ve tıbbi uygulamalar hakkında bilgi vermektir. Tüm estetik yazılar, yorumlar ve fotoğraflar, estetik cerrahi, medikal estetik, diş estetiği, psikoterapi ve varis ile ilgili bilgi ve fikir edinilmesi için yazılmıştır. Bu internet sayfasında anlatılan bilgiler, kişilerin teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Bu yazılarla, kişiler kendilerine teşhis ve tedavi yapamaz. Bir doktorun muayene ve tedavisinin yerini alamaz. Bu internet sitesinde bilgilendirilen ameliyatlar, ameliyathane koşullarında hastanede gerçekleştirilmektedir. Doğru tanı ve tedavi için, konularla ilgili doktora başvurulmalıdır.