Meme Estetiği - Göğüs Estetiği

Meme Dikleştirme Göğüs Dikleştirme

Plastik cerrahlar tarafından sarkan göğüsleri toparlamak, dikleştirmek ve estetik görünüm kazandırmak için yapılan estetik ameliyatlara "Meme Dikleştirme - Göğüs Toparlama Ameliyatı" denir.
Meme Dikleştirme Göğüs Dikleştirme.

Yerçekimi etkisi ile kadınlarda belli bir büyüklükte olan memeler zamanla sarkar. Bazen yaş ile beraber, bazen hormonsal nedenlerle, bazen süt emzirme sebebi ile bazen de memeyi tutan bağların kuvvetli olmaması sebebi ile göğüsler sarkar.

Sebebine göre meme dokusu azalır, bu azalma meme içinin boşalmasına ve göğüslerin daha hızlı sarkmasına sebep olur. Ama göğüsler, sebep her ne olursa olsun, doğa kanunu yerçekimi nedeni ile aşağı doğru olduklarından sarkarlar.  

Göğüs Toparlama Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bu operasyon 3 şekilde olur. a)    Sadece göğüs sarkar, sadece göğüs dikleştirilir. b)    Bazen meme sarkıklığını gidermek için, meme toparlanırken meme küçülebilir.  Bu yüzden meme protezi yerleştirilerek meme dikleştirilir. c)    Bazen de göğüsler çok büyük olmayabilir. Meme sarkıklığı giderilirken, meme dokusuna da şekil verilmesi gerekebilir. Meme başına da müdahale gerekebilir. Bu durumda meme küçültme yöntemi ile dikleştirmek gerekebilir.(hem doku alınır, hem sarkıklık giderilir). Bu ameliyatı aynaya baktığında orta derecede bir göğüs sarkıklığından rahatsız olan ve kesi yerlerindeki izlerden rahatsız olmayacak kadınlar uygulamaktadır. İzler zamanla deri rengini aldığından göğüslerinden şikayetçi olan kadınlar bu ameliyatı olurlar. Her kadında ki meme sarkmasının sebebi aynı değildir. O yüzden meme sarkıklığını gidermek için kişiye özgü yönteme karar verilir.  

Memeler Ne Zaman Sarkmaya Başlar?

a.Doğumdan sonra emzirme döneminiz bittikten sonra b.    Normalden fazla kilo alıp verdiğinizde c.    Deri elastikiyetiniz zayıfladığında d.    Çeşitli nedenlerden memelerinizin içi boşaldığında  

Göğüs Dikleştirme Ameliyatında Bilinmesi Gerekenler

 1. Ameliyathane koşullarında genel anestezi altında, plastik cerrah tarafından gerçekleştirilen ve  1.5-3 saat süren operasyonlardır.
 2. Bir gece hastanede kalmanız gerekir, hasta odanıza geldiğinizde üzerinizde belli bir süre kullanmanız gerekecek medikal sutyen bulunmaktadır.
 3. SÜT EMZİREBİLİR MİSİNİZ: Meme dikleştirme yapılan kişilerde süt bezleri korunduğu için süt vermede problem yaşanmaz. Eğer meme küçültme yöntemi kullanılarak meme dikleştirme ameliyatı yapılacaksa, meme küçültme tekniği önemlidir. Ayrıntılı olarak meme küçültme bölümümüzden okuyabilirsiniz.
 4. AMELİYAT İZİNİZ OLUR MU: Her cerrahi operasyonda bir kesi yerinde iz kalır. Skar izi denilen bu izler 6 aydan sonra belli belirsiz olarak, deri renginde olur. Tam olarak kaybolmaz. Bu sürede güneş ışınlarından kendinizi koruyabilirsiniz. Açık renk kıyafetleri tercih edebilirsiniz.
 5. Radyoloji tetkikleri yapıldıktan sonra ameliyat olmalısınız. Tetkikler olmadan, memenin radyolojik değerlendirmesi yapılmadan ameliyat olunması sakıncalıdır.
 6. Operasyon sonrasında şişlik ve ödem olabilir.
 7. Ameliyattan 10 gün kadar önce aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçları, bitkisel çayları, vitaminleri kullanmamanız gerekmektedir. Diğer kullandığınız ilaçları, doktorunuza mutlaka belirtiniz. Gerekli bilgilendirmeler yapılacaktır. Ayrıca sigara kullanmamanız gerekmektedir. 
 8. ADET DÖNEMİ: Adet döneminde tıbbı açıdan ameliyat olmanız da sakınca yoktur. Ama adet döneminizden sonra ameliyat olmanızı tavsiye ederiz.
 9. Herkesin bünyesi farklıdır. 1 hafta istirahatiniz uygundur. 5.ci gün işbaşı yapılabilmektedir.
 10. Ağır sporları, yüzme vb aktiviteleri 1 ay sonra doktorunuzun onayı ile yapmaya başlayabilirsiniz.
 11. Sonrasından ağrılarınız olmasın diye ağrı kesici verilecektir. Zamanında düzgün kullanmanızı tavsiye ederiz.
 12. Banyo yapacağınız süreyi, uzmanınız taburcu ederken belirtecektir. 
 13. Ameliyat İzi: Çok az bir sarkıklığınız varsa, cerrahi işlem sonrasında oluşacak izlerden rahatsız olup olmayacağınızı iyi değerlendirmeniz gerekmektedir. Fazla bir sarkıklığınız varsa, sonrasında güzel göğüslerinizi görünce izden rahatsız olmamaktasınız. İzsiz cerrahi girişim olmamaktadır.
 14. Vücudunuza temiz bakmanız önemlidir. Cerrahi işlemler sonrası, yaranın mikrop kapmaması açısından temizliğine dikkat etmenizi tavsiye ederiz.
 15. YENİ BİR SARKMA OLUŞUR MU: Göğüsleriniz operasyon sonrasında dikleşir. Sonrasında aşırı kilo alıp verirseniz veya doğum yaparsanız yeni bir sarkma oluşabilir.
 16. Emzirme döneminizden en az 6 ay sonra cerrahi işlem olabilirsiniz.
 17. Meme dikleştirme ameliyatının yazılı olarak anlatıldığı Hasta Onam Formunu, ameliyat öncesinde hastane yetkilileri size okutacaktır. Araştırmalarınız veya muayenenizde size sözlü olarak anlatılan bilgilerin yazılı olduğu bilgilerdir. 
 18. Doktorunuz size meme dikleştirme operasyonu yaparken memeye protez yerleştirmesi gerektiğini belirtebilir. Meme dikleştirirken memede yeterli doku olmadığında yerleştirilir. Buna rağmen sadece dikleştirilmesini isteyebilirsiniz. Buna karar vermek için uzmanınızdan protez yerleştirilmesi gerektiği halde, sadece meme dikleştirme isteyip, meme dikleştirme yapılan hastaların fotoğraflarını incelemenizi tavsiye ederiz. Pratiği başarılı olan bir doktor, sadece meme dikleştirme yapmak istemeyebilir. Plastik cerrahlar, estetik ameliyat yaptıkları için işlerine bir sanat olarak bakarlar. Sanat eserlerinde eksikler olsun istemezler. Herşeyi bir bütün olarak güzel görmek isterler.
 19. Meme dikleştirme ile meme küçültme arasında çok büyük farklılıklar yoktur. Meme küçültme de sarkıklıkla meme dokusu da alınır. Göğüs Dikleştirmede sadece sarkıklık giderilir. Estetik bir göğüs için göğüs dikleştirirken, memeden dokuda almak gerekebilir. Bu sitedeki Göğüs Küçültme bilgilerimizi de okumanızı tavsiye ederiz. İki ameliyat arasında çok fark olmadığı için, tüm göğüs küçültme bilgilerimizi okumanız sizin için yararlı olacaktır.

Randevu ve Bilgi İçin Bizi Arayabilirsiniz

İletişim

Copyright © 2016 - 2021 | Estetik Memento

Tüm Hakları Saklıdır | Powered by paradigmasal

Bu internet sitesinin amacı, estetik ameliyatlar, medikal estetik uygulamaları, diş estetiği, psikoterapi, varis tedavisi ve tıbbi uygulamalar hakkında bilgi vermektir. Tüm estetik yazılar, yorumlar ve fotoğraflar, estetik cerrahi, medikal estetik, diş estetiği, psikoterapi ve varis ile ilgili bilgi ve fikir edinilmesi için yazılmıştır. Bu internet sayfasında anlatılan bilgiler, kişilerin teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Bu yazılarla, kişiler kendilerine teşhis ve tedavi yapamaz. Bir doktorun muayene ve tedavisinin yerini alamaz. Bu internet sitesinde bilgilendirilen ameliyatlar, ameliyathane koşullarında hastanede gerçekleştirilmektedir. Doğru tanı ve tedavi için, konularla ilgili doktora başvurulmalıdır.