Ruh Estetiği Blog

Bir İlişki İçin Kaç Seans Çift Terapisi Gerekir, İlişki Terapisi, Çift Terapisi

Çiftler arasında bazen sıkıntılar, sağlıklı bir ilişki yaşanmasını engellemektedir. Her ilişkide inişler ve çıkışlar olabilir. Bazen inişler, çiftler arasında endişeyi artırabilmektedir. Endişe ile sıkıntılar artabilmektedir.
Bir İlişki İçin Kaç Seans Çift Terapisi Gerekir, İlişki Terapisi, Çift Terapisi.

Çiftler arasında endişe artmaya başladıkça, ilişkinin kalitesini artırmak ve sıkıntıların giderilmesi için, çift terapistleri, çiftlere yardımcı olabilmektedir. Ayrılığı düşünen çiftler, ilişki terapisi veya çift terapisi ile sağlıklı bir iletişime başlayabilmektedirler.

 • Kendinizi dinlenmediğinizi düşünüyorsanız,
 • Ortayolu hep kendinizin bulduğunuzu düşünüyorsanız,
 • Birlikte alınan kararların azaldığını düşünüyorsanız,
 • İlişkiye tek başınıza özen gösterdiğinizi düşünüyorsanız,
 • İlişkinin bir geleceğini görmüyorsanız,
 • İlişkide çatışmaların arttığını düşünüyorsanız,
 • Sürekli terkedilme endişesi oluyorsa,
 • Yeterince sevilmediğinizi düşünüyorsanız,
 • Sürekli aynı konuda kavga edildiğini düşünüyorsanız,

Bir psikolog desteği alarak çift terapisi seanslarına başlayabilirsiniz. Arkadaşlarınızla veya ailelerinizle, ilişkideki sıkıntılarınızı paylaşmak çözüm getirmeyebilir. Psikolojik danışmanlık alarak, çözüm yollarının sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz. Çift terapistinden destek almak sağlıklı bir ilişki için fayda sağlayacaktır.  

Çift Terapisi Kaç Seans?

Genellikle sağlıklı bir terapi için, hafta 1 uygun olmaktadır. Seansların kaç seans olacağı, çiftlerin problemlerini çözebilme yeteneği kazanabilmesine kadar devam eder.

Çift terapisinin kaç seans süreceğini etkileyen başlıca unsurlar: Terapistten destek alınan konunun niteliği, danışanların terapistle açık olması, danışanlarının seanslara düzenli gelmesi, danışanların terapiye zaman ayırması ve önemsemesi.

Çift terapisi sürecinde, psikolog desteği ile duygular, bedensel tepkiler, davranışlar ve düşünceler ortaya konulur. Danışanların terapide, terapistle işbirliğine açık olması, sürecin başarılı ilerlemesinde önemlidir. Danışanların kim olduklarından ziyade, ilişki içinde kim olduklarını gözlemleyebilmeleri önemlidir.

İlişki terapisinde, çözüm odaklı bakmak, seansların süresinde etkilidir. “Sorunlar için ben ne yapabilirim” sorusunu kişilerin kendisine sorması, önemli bir bakış açısıdır. Bir ilişkiyi, çiftler birlikte oluştururlar. İlişkinin değişmesi ve düzelmesi için, her iki tarafın rolü önemlidir.

Çift Terapisi Seansları Kimler Tarafından Uygulanır?

Çift terapisinin başarısında, ilişki terapistinin uyguladığı yöntemler çok önemlidir. Duygusal ilişki içindeki çiftlerin, ilişkilerini daha sağlıklı bir hale getirmek için gerçekleştirilen psikoterapi yöntemi olan çift terapisi veya ilişki terapisi için destek veren terapistler, fen edebiyat fakültesi mezunlarıdır. İnsan psikolojisi üzerine eğitim alan terapistler olması önemlidir. Özellikle terapistin, üniversitede psikolog eğitimi aldıktan sonra, çift terapisi üzerinde bir takım eğitimler alması ve bir takım sertifikasyon süreçlerinden geçmiş olması gerekir.

Çift Terapisine Kimler Başvurmaktadır?

 • İkili ilişkisinde veya evliliğinde çıkmaza girenler;
 • İkili ilişkisinde veya evliliğinde memnuniyetsizlikleri olanlar ve son zamanlarda çok sık sorgulayanlar,

İstanbul anadolu yakası, kadıköy'de psikologlarımızdan randevu ve bilgi almak için, 0542 356 34 76

Randevu ve Bilgi İçin Bizi Arayabilirsiniz

İletişim

Copyright © 2016 - 2019 | Estetik Memento

Tüm Hakları Saklıdır | Powered by paradigmasal

Bu internet sitesinin amacı, estetik ameliyatlar, medikal estetik uygulamaları, diş estetiği, psikoterapi, varis tedavisi ve tıbbi uygulamalar hakkında bilgi vermektir. Tüm estetik yazılar, yorumlar ve fotoğraflar, estetik cerrahi, medikal estetik, diş estetiği, psikoterapi ve varis ile ilgili bilgi ve fikir edinilmesi için yazılmıştır. Bu internet sayfasında anlatılan bilgiler, kişilerin teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Bu yazılarla, kişiler kendilerine teşhis ve tedavi yapamaz. Bir doktorun muayene ve tedavisinin yerini alamaz. Bu internet sitesinde bilgilendirilen ameliyatlar, ameliyathane koşullarında hastanede gerçekleştirilmektedir. Doğru tanı ve tedavi için, konularla ilgili doktora başvurulmalıdır.