Ruh Estetiği Blog

Çocuğum İçin Çocuk Psikoloğu mu, Pedagog mu, Psikiyatrist mi?

Çocukların sağlıklı bir yetişkin olması ve psikolojik sıkıntılarında tedavi olmasında, doğru uzmana gitmesi çok önemlidir. Çocuklarında psikolojik sorunlar gözlemleyen aileler, çocuğu için psikolog mu, pedagog mu veya psikiyatri mi araştırmaları gerekiyor, bilmemektedirler. Çocuğunun psikolojik sorunlarının kimle çözümlemesi gerektiğine karar verememektedirler.
Çocuğum İçin Çocuk Psikoloğu mu, Pedagog mu, Psikiyatrist mi?.

Bu yazımızda psikolog, psikiyatri, çocuk psikoloğu, oyun terapisti ve pedagog arasındaki farkları anlatacağız.

Pedagog Nedir, Çocuk Psikoloğunun Yerini Tutar mı?

Eğitim bilimci olarak Türk Dil Kurumu’nda tanımlanan, Pedagoglar, tanımından da belli olduğu üzere, çocuklara rehberlik etmek ve eğitmek için görevli çocuk eğitimcileridir. Çocuk psikoloğu değildirler. Çocuk psikolojisi uzmanı değildirler. Psikolojik rehberlik ve danışmanlık bölümü mezunu olup, çocuk psikoloğu veya çocuk psikiyatri eğitimleri bulunmamaktadır. Çocukların psikolojik sorunlarını tedavi etmek için eğitimlerini tamamlayan psikologlar değillerdir. Bunun için belli başlı eğitimlerin alınması, yüksek lisans v.b. eğitimlerini devam ettirmeleri gerekmektedir. Pedagoglar, çocuk psikoloğunun yerini tutmamaktadır.

Çocukların psikolojik sorunlarının çözülmesinde uzman kişiler çocuk psikologları veya çocuk psikiyatristidir.

Psikolog Nedir, Çocuk Psikoloğu Nedir ?

Psikologlar, psikoloji üzerine ülkemizde, üniversitelerin, fen edebiyat fakültelerinden mezun olarak eğitimlerini tamamlarlar. Psikolojik tedavilerde bulunmak için psikologlar, bir takım sertifikaları ve eğitimleri almaktadırlar. Uzman psikologlar, psikoloji alanında yüksek lisans yaparak, çocuk psikolojisi ile ilgili eğitimlerini devam ettirmektedirler. Sadece çocuklar ile ilgili psikolojik danışmanlık yaparak, çocuk psikoloğu olarak çalışmalarını sürdürürler.

Çocuğunuzun psikolojik sorunları ile ilgili tedavi almak için araştırma yaptığınızda, çocuk psikoloğu olması gerekmektedir. Çocuk psikoloğunun, psikoloji ile ilgili 4 senelik lisans eğitimini tamamladıktan sonra, Çocuk Psikolojisi ve Gelişimi konusunda yüksek lisans eğitimini tamamlaması gerekmektedir.

Çocuk psikoloğunun, aktif olarak çocuklarla görüşmesi önemlidir. Oyun terapisi eğitimini tamamlamış çocuk psikolojisi ile eğitimini geliştiren psikologlar olmasına dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Oyun oynamak, çocukların en sevdiği aktivitedir. Çocuklara psikolojik danışmanlık yapılırken, oyun terapisi en etkili yöntemdir. Çocuğun dili oyundur ve oyun terapisi ile psikolojik sıkıntıları, başarılı bir şekilde tedavi edilmektedir. Oyun terapisti olarak da internette araştırma yapabilirsiniz.

Çocuk Psikoloğu mu Çocuk Psikiyatristi mi?

Çocuğunuzun psikolojik sorunları için, seçeceğiniz uzmanın,  çocuğunuzun yaşadığı sorun konusunda uzman olup olmadığını, bu konuda eğitim alıp almadığını mutlaka araştırınız. Çocuğun sorunu ile ilgili hangi ölçme ve değerlendirme yöntemlerini kullanmakta, hangi terapi tekniklerini kullanarak çalışmakta, mutlaka araştırınız. İnternet sayfalarında, çocuk psikoloğunun üye olduğu dernekleri ve almış olduğu sertifikaları, araştırarak öğrenebilirsiniz. Çocuğun destek aldığı kişi, çocuğun sorununda ne kadar yeterli ise, tedavi başarısında fayda sağlayacaktır.

Çocuk psikologları, çocukların psikiyatrik değerlendirme ihtiyacı olan danışanlarını, çocuk psikiyatristlerine yönlendirmektedirler. Çocuk psikolojik takibini beraber takip etmektedirler.

Gelişim dönemindeki çocukların, psikolojik sorunları ile ilgili profesyonel bir destek almak için, iletişim bölümümüzden irtibat kurabilirsiniz. İstanbul Kadıköy’de çocuklar için psikolojik destek almak için 0542 356 34 76

Randevu ve Bilgi İçin Bizi Arayabilirsiniz

İletişim

Copyright © 2016 - 2018 | Estetik Memento

Tüm Hakları Saklıdır | Powered by paradigmasal

Bu internet sitesinin amacı, estetik ameliyatlar, medikal estetik uygulamaları, diş estetiği, psikoterapi, varis tedavisi ve tıbbi uygulamalar hakkında bilgi vermektir. Tüm estetik yazılar, yorumlar ve fotoğraflar, estetik cerrahi, medikal estetik, diş estetiği, psikoterapi ve varis ile ilgili bilgi ve fikir edinilmesi için yazılmıştır. Bu internet sayfasında anlatılan bilgiler, kişilerin teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Bu yazılarla, kişiler kendilerine teşhis ve tedavi yapamaz. Bir doktorun muayene ve tedavisinin yerini alamaz. Bu internet sitesinde bilgilendirilen ameliyatlar, ameliyathane koşullarında hastanede gerçekleştirilmektedir. Doğru tanı ve tedavi için, konularla ilgili doktora başvurulmalıdır.