Ruh Estetiği Blog

EMDR Terapisi ile Öfke Kontrolü ve Öfke Terapisi

İnsanın en doğal duygularından biri olan öfke, kontrol edilemediğinde kişilerin hayatını, olumsuz etkileyebilmektedir. Öfke duygusu, insanın kalp atımında, tansiyonunda, enerji hormonlarında, nefes alıp vermesinde, değişikliklere sebep olan bir duygudur. Yaşam kalitesinde, öfke kontrolüne sahip olmak önemlidir.
EMDR Terapisi ile Öfke Kontrolü ve Öfke Terapisi.

Bir birey incindiğinde, kendisine olan davranışı veya sözleri beğenmediğinde, sinirlenip, normalden fazla saldırgan olabilir, kızgın olabilir, şiddet gösterebilir. Çok çabuk öfkelenen insanların, psikoterapi araştırmalarında, duygusal iletişimlerinin de çok zayıf olduğu saptanmıştır.

Bazı kişiler, karşındaki kişi tarafından kışkırtıldığını düşündüğünde, hayal kırıklığına uğradığında, stresli olduğunda, haksızlık yapıldığını düşündüğünde, kendini ifade etmekte zorlandığında öfkelenebilir. Öfkelendiğinde, kontrolünü yitirebilir, pişmanlık duyacağı sözler sarf edebilir, ilişkilerine ve iletişimlerine zarar verebilecek davranışlar gösterebilir, bedensel tepkiyi ve eylemi, aynı anda sergileyebilir. Ev ve iş hayatı, bu duygudan dolayı olumsuz etkilenebilir.

Öfke duygusunun doğru bir şekilde, doğru tepkilerle, doğru zamanda ifade edilebilmesi, öfke kontrolüdür. Normalden fazla tepki gösteren kişinin, birilerine kızmasına ve sinirlenmesine sebep olan asıl sebebi bulabilmesi, bu sebeplerle başa çıkabilme stratejilerini geliştirmesi önemlidir. Bunun için psikolojik danışmanlık ve psikoterapi yöntemleri ile profesyonel destek almak faydalı olacaktır. Öfke terapilerinde, bireylerin öfkesini doğru bir şekilde yaşayabilmesi sağlanır. Amaç hiç öfkelenmemeyi sağlamak değildir.

Öfke kontrolü, normalden fazla öfkelenme belirtileri gösterildiğinde, normalden fazla olan öfkenin azaltılmasını sağlamak demektir. Her insan öfkelenebilir. Öfkenin ifade edilişini öğrenmek önemlidir. Bu duygusunu bireyin, çevresine ve kendisine zarar vermeden, hayatında olumsuz etkiler bırakmadan, kendi kendine öfkesinin kontrolünü sağlatabilmek, öfke terapisinde temel amaçtır. Psikoterapide amaç, öfke duygusunu bastırmadan, bu duyguya sebep olan sorunları biriktirmeden, aşırı bir tepki vermeden, kişiye sakin kalabilme teknikleri kazandırılmaktır. 

Öfke Kontrolü Yöntemleri ve Teknikleri

Öfke kontrolünü öğreten doğru yöntem, bireyden bireye değişir. Bu konuda uzman psikolog, doğru yöntemi belirlerken, danışanın, kişiliğini ve yaşam tarzını dikkate almaktadır. Bilişsel yöntemler, duyuşsal yöntemler, davranışsal yöntemler, duygusal yöntemler ve iletişim yöntemleri, psikologlar tarafından uygulanan öfke kontrolü yöntemleridir. Son zamanların popüler psikoterapi tekniklerinden biri de EMDR terapisidir. Bu teknik ile öfkeyi tetikleyen unsurlar, ortaya daha iyi ve hızlı ortaya konulabilmektedir. EMDR, göz hareketleri ile duyarsızlaştırma ve yeniden işleme denilen bir terapi tekniğidir. Bu konuda eğitim almış psikologlar tarafından uygulanabilmektedir.

Bazı kişiler bir psikoloğa gitmeden kontrollü olmak için, internette kendi kendine uygulayabileceği yöntemler araştırmaktadır. Bunların başında meditasyon yöntemi gelmektedir. Meditasyon, bireylerin davranışsal olarak kendini kontrol etmede etkili bir yöntemdir. Meditasyon yönteminin başarılı olması için, önce bireyin kendisini neyin öfkelendirdiğini, öfkenin ana sebebini bulması gerekmektedir. Birey kendi başına ana sebebi bulamayabilmektedir. Psikolog tarafından alınan profesyonel bir destek ile öfkenin ana sebebinin bulunup, stratejilerin geliştirilmesi sonrasında meditasyon yöntemi daha etkili olmaktadır. 

“Neden Psikoloğa Gideyim” diye düşünüyorsanız, estetik yazılar bölümümüz de “Psikoloğun Faydaları” yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Randevu ve Bilgi İçin Bizi Arayabilirsiniz

İletişim

Copyright © 2016 - 2018 | Estetik Memento

Tüm Hakları Saklıdır | Powered by paradigmasal

Bu internet sitesinin amacı, estetik ameliyatlar, medikal estetik uygulamaları, diş estetiği, psikoterapi, varis tedavisi ve tıbbi uygulamalar hakkında bilgi vermektir. Tüm estetik yazılar, yorumlar ve fotoğraflar, estetik cerrahi, medikal estetik, diş estetiği, psikoterapi ve varis ile ilgili bilgi ve fikir edinilmesi için yazılmıştır. Bu internet sayfasında anlatılan bilgiler, kişilerin teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Bu yazılarla, kişiler kendilerine teşhis ve tedavi yapamaz. Bir doktorun muayene ve tedavisinin yerini alamaz. Bu internet sitesinde bilgilendirilen ameliyatlar, ameliyathane koşullarında hastanede gerçekleştirilmektedir. Doğru tanı ve tedavi için, konularla ilgili doktora başvurulmalıdır.