Ruh Estetiği Blog

Sınav Kaygısı, Sınav Performansını Engellemesin

Sınav kaygısı, öğrencide, duygusal, zihinsel ve bedensel değişimlere sebep olabilecek, öğrencinin sınavda tam olarak başarısını ortaya koymasını engelleyebilecek bir kaygı türüdür. Kaygı yaşamımızda olması gereken bir duygudur. Normalden fazla olduğunda, bireyler enerjisini veya potansiyelini tam olarak kullanamaz.
Sınav Kaygısı, Sınav Performansını Engellemesin.

Bazı öğrenciler sınava hazırlanırken, normalden fazla kaygılanmaya başlarlar. Zamanla sınav kaygısı olarak tanımlanan bir kaygılanma durumuna gelmektedirler. Sınav kaygısı, öğrencinin sınavda öğrendiklerini veya bildiklerini kullanamamasına sebep olabilecek, bilgilerini etkin olarak sınavda kullanamamasına sebep olabilecek bir kaygı türüdür.


Öğrencilerin sınav sonrasındaki beklentileri, ailelerinin sınav sonuçlarından beklentileri, sınav sonuçlarının nasıl olacağını çok merak etmesi, sınav sonuçlarına çok odaklanması, sınav kaygısının oluşmasına sebep olabilmektedir. Bu kaygı, öğrencinin başarısında belirgin bir düşüşün gözlenmesine sebep olabilmektedir. Zamanla, öğrenci de ders çalışmada isteksizliğe, agresif tavırlar sergilemesine, uyku düzeninde bozukluklara, sınav ve dersleri hakkında konuşmada rahatsız olmasına neden olabilmektedir.


" Sınav kaygısı neden olur? " ailelerin sık sorduğu sorular arasındadır. Öğrencinin sınava yüklediği anlamlar, sınavı ve sonuçlarını sürekli zihninde düşünmesi, sosyal çevresinin beklentileri ve kendini ailesi tarafından baskı altında olduğunu düşünmesi neden olabilir.

" sınav çok gereksiz, neden sınav yapılıyor", " bu sorular neden sınavda soruluyor, bu bilgiler  gelecekte hayatımda ne işe yarayacak", " Sınava hazır olmam için bilgilerim eksik, çok çalışmam lazım, yeterli zamanım yok", " ben ders çalışmak istemiyorum, sınavlar çok gereksiz", " sınavım kötü geçecek, aileme rezil olacağım" olumsuz düşünceler, öğrencinin aklından geçip, normalden fazla kaygılanıp, sınav kaygısı oluşmasına sebep olur.  Sınav kaygısının, bu zihinsel belirtileri, bireyin dikkatini toplayamamasına ve uyuyamamasına sebep olmaktadır. Yerinde duramama, sürekli hareket halinde olma isteği, ders çalışmama isteği, sınava girmeyi çok saçma bulması ve girmek istememesi, sınav puanların düşmesi, sınav kaygısının davranışsal belirtileri olarak tanımlanmaktadır.
Öğrencide sürekli bir sinir hali, huzursuzluk, kızgınlık, öfke kontrolsüzlüğü, sınav kaygısının duygusal belirtileridir. Ağız kuruluğu, iştahsızlık, baş ağrısı, terleme, solunum düzensizlikleri, idrara çıkmadaki sıklık, sınav kaygısının fizyolojik belirtileridir.

Sınav Kaygısı Belirtileri Gözlemlenen Bireylerde Ne Yapılmalı?


Sınav kaygısının, fiziksel, duygusal, zihinsel ve davranışsal belirtileri gözlemlenen öğrencilere, sınavda gerçek performansını sergileyebilmesi için destek olmak önemlidir. Ailelerinin onları, her koşulda sevdiğini bilmeleri en önemli destektir. Her zaman ailesinin yanında olacağını hissetmelidir. Duygu ve düşüncelerini, aileleri ile paylaşmaktan çekinmedikleri bir ortamda olmaları önemlidir.

Normalden fazla kaygılanmayıp, düzenli ders çalışması ve programlı olması için yeterli kaygı düzeyine sahip olabilmesi için bir ergen psikoloğu ile görüşülmesi faydalı olacaktır. Ergen terapisti, uygun yöntemlerle normalden fazla olan kaygının azaltılmasına yardımcı olur. Duygularını kontrol edebilmesini sağlayarak, yeniden dikkatini sınava toplayabilmesine yardımcı olur. Ergen terapisi ile öğrencinin sınava odaklanması sağlanabilir. Çocuklar için çocuk psikoloğu ile görüşülmesi gerekir.

Randevu ve Bilgi İçin Bizi Arayabilirsiniz

İletişim

Copyright © 2016 - 2019 | Estetik Memento

Tüm Hakları Saklıdır | Powered by paradigmasal

Bu internet sitesinin amacı, estetik ameliyatlar, medikal estetik uygulamaları, diş estetiği, psikoterapi, varis tedavisi ve tıbbi uygulamalar hakkında bilgi vermektir. Tüm estetik yazılar, yorumlar ve fotoğraflar, estetik cerrahi, medikal estetik, diş estetiği, psikoterapi ve varis ile ilgili bilgi ve fikir edinilmesi için yazılmıştır. Bu internet sayfasında anlatılan bilgiler, kişilerin teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Bu yazılarla, kişiler kendilerine teşhis ve tedavi yapamaz. Bir doktorun muayene ve tedavisinin yerini alamaz. Bu internet sitesinde bilgilendirilen ameliyatlar, ameliyathane koşullarında hastanede gerçekleştirilmektedir. Doğru tanı ve tedavi için, konularla ilgili doktora başvurulmalıdır.