Ruh Estetiği

Ana Sayfa

Çocuk ve Aile Terapisi, Ergen Terapisi, Terapist

Aile terapisi, eşlerin, çocukların ya da tüm ailenin üstesinden gelmekte zorlandıkları problemleri çözüme kavuşturmayı amaçlayan bir terapi çeşididir. Psikolojik danışmanlık ya da aile danışmanlığı olarak da bilinen bir terapidir.
Çocuk ve Aile Terapisi, Ergen Terapisi, Terapist.

Psikolojik danışmanlık ya da aile danışmanlığı olarak da bilinen terapi, çok basit görünen ama aslında oldukça zor olduğu bilinen değişimlere, kayıplara ya da olaylara karşı farklı bakış açıları sunmak, bu bakış açılarını değerlendirmek için oldukça önemlidir.

Bir psikolojik rahatsızlık ya da huzursuzluk durumu ailede yalnızca bir kişide dahi görünmüş olsa, değerlendirme aşamasında tüm aile bireyleri ve çevre bu değerlendirmenin içerisinde olacağı için, aile terapisi oldukça önemlidir. Özellikle çocuklu aileler, çocuklarının psikolojisinin bozulmaması adına bir pedagog yardımıyla çocuk terapisi hakkında bilgi edinip bu terapiye başvurmayı düşünebilir.

Aile terapisi almayı reddeden, psikolojik danışmanlık konusuna mesafeli olan ailelerin ebeveynleri eğer sorunlarını çözemiyor ve gittikçe büyüyen tartışmalar içine giriyorlarsa, evdeki çocuklar bundan oldukça etkilenecektir. Çocuk terapisi için bir çocuk psikoloğu ile görüşme ya da aile danışmanlığı hizmeti için illa problemlerin çıkmaza girmesi beklenmemelidir.

Çocuk ve Aile Terapisi Hangi Durumlarda Yardımcı Olur?

Eğer maddeler halinde sıralayacak olursak, psikolojik danışmanlık aşağıdaki durumlarda oldukça faydalı olabilir.

·       Aile içi şiddet, kriz durumları ve büyük anlaşmazlıklar,

·       Çocuğun çözülemeyen okul problemleri,

·       Küçük yaşta bağımlılıklar,

·       Öfke (İnatçılık ve huysuzluk durumu)

·       Akademik başarıdaki zorlanmalar,

·       Sosyal uyum problemleri,

·       Hiperaktivite ve Dikkat Eksikliği,

·       Ailede herhangi birinde psikolojik ya da fizyolojik rahatsızlıklar görüldüğünde,

·       Yeme Bozuklukları,

·       Evlat edinme, boşanma, başka şehre ya da ülkeye taşınma, çocuğu olan birisiyle evlenme ya da çocuğunuz varken başkasıyla evlenme,

·       Uyku bozuklukları,

·       Doğal felaket, terör, kaza gibi durumlarla karşılaşıldığında,

·       Öğrenme güçlükleri,

·       Tuvalet alışkanlığı kazanma,

·       Aileden bir kişinin sosyal ortamlara ayak uydurmakta zorlanması durumlarında.

·       Yaygın gelişimsel problemler,

Yukarıdaki örnekler çoğaltılabilir. Elbette bir pedagog ile çocuk terapisi ayarlamak için çok daha fazla örnek gösterilebilir. Eğer çocuk yaşıtlarından daha geç konuşmaya başladıysa, yaşıtlarının ilgi duyduklarına ilgisizse, okulda başarısızsa ya da yaşıtlarından çok zekiyse ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız, pedagog ile bir görüşme ayarlayabilir, aynı zamanda aile terapisi için başvurabilirsiniz.

Yalnızca problemlerde değil, yukarıdaki örnekteki gibi durumlarda da aile terapisi yararlı olacaktır. Örneğin, çocuğunuz oldukça zeki ve siz ne yapacağınızı bilmiyorsunuz. Hangi okula göndermeniz, nelere yönlendirmeniz ya da nasıl yaklaşmanız konusunda desteğe ihtiyacınız var. Bu konuda psikolojik olarak bir pedagog yardımı oldukça iyi gelebilir.

Psikolojik Danışmanlık ve Aile Terapisinin Amaçları

Bu terapinin amacı, aile bireyleri arasındaki anlaşmazlıkları, yanlış anlaşılmaları çözmektir. Bazen işler o kadar sarpa sarar ki, en ufak problemin çözümü bile mümkün olmaz ama nasıl yaklaşılması gerektiğini bilen birisi tarafından bu problemler hızlıca ve kalıcı olarak çözülebilir.

Aile terapisi ile aile bağları daha sıkı bir şekle bürünür. Yaşanan problemleri beraber çözüme kavuşturmak adına gerekli adımlar atılır.

Çocuğun daha sağlıklı ve özgüveni yüksek olması, yine aile terapisi ya da çocuk terapisi yoluyla oldukça başarılı bir şekilde sağlanabilir. Çocuk Terapistimizin, oyun terapisi ile ilgili eğitimi bulunmaktadır. Oyun Terapisi hakkında ayrıntılı bilgi almak için internet sayfamızda ruh estetiği bölümünde oyun terapisi bölümünden bilgi alabilirsiniz.

Bu makalemizde sizler için psikolojik danışmanlık ve aile terapisi, çocuk psikoloğu yardımıyla çocuk terapisi gibi konuların amaçları ve faydaları konusunda bilgi aktardık. Umuyoruz ki faydalı olmuştur.

İlgili veriler güncellenmektedir.

Randevu ve Bilgi İçin Bizi Arayabilirsiniz

İletişim

Copyright © 2016 - 2021 | Estetik Memento

Tüm Hakları Saklıdır | Powered by paradigmasal

Bu internet sitesinin amacı, estetik ameliyatlar, medikal estetik uygulamaları, diş estetiği, psikoterapi, varis tedavisi ve tıbbi uygulamalar hakkında bilgi vermektir. Tüm estetik yazılar, yorumlar ve fotoğraflar, estetik cerrahi, medikal estetik, diş estetiği, psikoterapi ve varis ile ilgili bilgi ve fikir edinilmesi için yazılmıştır. Bu internet sayfasında anlatılan bilgiler, kişilerin teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Bu yazılarla, kişiler kendilerine teşhis ve tedavi yapamaz. Bir doktorun muayene ve tedavisinin yerini alamaz. Bu internet sitesinde bilgilendirilen ameliyatlar, ameliyathane koşullarında hastanede gerçekleştirilmektedir. Doğru tanı ve tedavi için, konularla ilgili doktora başvurulmalıdır.