Ruh Estetiği

Ana Sayfa

EMDR Terapisi, EMDR ile Psikoterapi, Psikolog Kadıköy

EMDR Terapisi, günümüzün popüler psikoterapi tekniklerinden biri olup, EMDR eğitimi almış psikologlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Bütüncül bir terapi yöntemi olarak psikolojik sorunların sebep olduğu olumsuzlukları, olumlu yönde değiştirir.
EMDR Terapisi, EMDR ile Psikoterapi, Psikolog Kadıköy.

EMDR Terapisi tekniği kullanılmaya başladıktan bugüne kadar, birbirinden farklı yaşlarda kişilerin, farklı tiplerde psikolojik sorunlarının tedavisinde başarılı sonuçlar sağlamıştır. 2 milyon kişinin başarıyla tedavi edilmesini sağlamıştır. Yeni bir yöntem olmasına rağmen, son zamanlarda bu popülerliği artmış bir yöntemdir. Diğer terapi yöntemlerine göre kısa bir süreci olması, tekniğin tercih edilmesinde önemli sebeplerdendir.

EMDR Terapisi Nedir?

EMDR, “Eye Movement Desensitization and Reprocessing” kelimelerinin baş harflerinin kısaltımıdır. Türkçe açılımı ise “Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme” anlamına gelen terapi tekniklerinden biridir. 

Tekniğin bilinirliliğinin artması ve bilimsel araştırmalarla desteklenmesi, danışanların bizlere başvurmasını artırdı. Bu tekniğin işlevselliğinin somut bir şekilde kanıtlanması, kişilerin birbirine bahsetmesini artırdı. Kişiler birbirine aktardıkça, danışanlarımızın özellikle EMDR için başvurmasını sıklaştırdı. 

EMDR Nasıl Bir Tekniktir?

Günlük yaşantımızda, beynimiz, birçok anıyı, anı kaydeder. Kaydedilen anıların, bazıları olumlu bazıları olumsuzdur. Çoğunluğu nötr ve önemsiz olanlardan oluşur. Bilgi işleme sürecinden normal bir şekilde geçip, belleğe atılan anılar, olumlu ve nötr anılardır. Bilge işleme sürecinden normal bir şekilde geçemeyip, süreci bozan anılar ise olumsuz ve travmatik anılardır. Sürecin normal bir şekilde geçmesini engelleyen olumsuz anılar, hem geçmişte yaşar hem de etkilerini “bugün” yaşanmışçasına etkisini aktif sürdürür. İşte bu olumsuz anıların, bilgi işleme sürecinden normal bir şekilde geçip, belleğe sağlıklı işlenmesini sağlayan bir terapi tekniği EMDR’dir.

Terapi, olumsuz anıların travması sırasında, beynin yapamadığı işlemin yapılmasını sağlar. Terapide beynin sol ve sağ yarımküreleri uyarılır. Bu uyarılma ile beynin yapamadığı işlemin yapılmasını sağlar. Süreci bozan anıların etkisini azaltır. Kişilerin anılarını sağlıklı bir bakış açısıyla görmesini sağlar.

EMDR Tekniği ile Her Olumsuz Anı Unutturulur mu?

Kişilerin acı veren anısını ve onları rahatsız eden anısını, terapi unutturmaz. EMDR, bu acı veren anının etkilerini, hissettirdiği duyguların ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır. Kişiler acısı yüzünden korku, hayal kırıklığı, öfke, üzüntü gibi rahatsız edici duygular hisseder. Bu olumsuz hislerin ortadan kalkmasında etkilidir.

İnsan beyni, yeniliklere uyum sağlamaya çalışır. Uyum sağlamaya programlıdır. Travmatik anılarda uyum sağlaması zor olur. Travmatik anılarda acının azalmaya başlaması zordur. Hep bugün yaşanıyormuşçasına canlı olarak duygular hissedilir. Bu terapi yöntemi, bu durumun ortadan kalkmasında yardımcı olur.

EMDR Terapisi Kaç Seans?

Tek seansta terapinin başarısı görülebilmektedir. Bazı kişilerde birkaç seans gerekebilmektedir.

EMDR ile Tedavi Edilen Sorunlar?

İnsanların yaşadığı psikolojik sorunların çoğu işlenmemiş anılara bağlıdır. EMDR birçok sorunun hızlı ve kolay bir şekilde tedavisini sağlamaktadır.

Psikolojik olarak sizi rahatsız eden olumsuz anıların etkilerini EMDR yöntemi ile terapi almak, EMDR konusunda deneyimli psikologlarımız için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Çocuklara EMDR Terapisi ile ilgili Psikolog Aysun Erol, Yetişkinlerde EMDR Terapisi Rüya Bige Yıldız. 

Olumsuz anıların hissettirdiği duyguları ortadan kaldırmak için EMDR ile çözüm getirelim: 0542 356 34 76, info@estetikmemento.com, İstanbul.

 

Randevu ve Bilgi İçin Bizi Arayabilirsiniz

İletişim

Copyright © 2016 - 2021 | Estetik Memento

Tüm Hakları Saklıdır | Powered by paradigmasal

Bu internet sitesinin amacı, estetik ameliyatlar, medikal estetik uygulamaları, diş estetiği, psikoterapi, varis tedavisi ve tıbbi uygulamalar hakkında bilgi vermektir. Tüm estetik yazılar, yorumlar ve fotoğraflar, estetik cerrahi, medikal estetik, diş estetiği, psikoterapi ve varis ile ilgili bilgi ve fikir edinilmesi için yazılmıştır. Bu internet sayfasında anlatılan bilgiler, kişilerin teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Bu yazılarla, kişiler kendilerine teşhis ve tedavi yapamaz. Bir doktorun muayene ve tedavisinin yerini alamaz. Bu internet sitesinde bilgilendirilen ameliyatlar, ameliyathane koşullarında hastanede gerçekleştirilmektedir. Doğru tanı ve tedavi için, konularla ilgili doktora başvurulmalıdır.