Ruh Estetiği

Ana Sayfa

Öfke Yönetimi, Öfke Terapisi, Öfke Kontrolü

Öfke Yönetimi, iş hayatında, evlilik hayatında, ikili ilişkilerde, yoğun ve stresli dönemlerde, kişilerin öfkelerini kontrol altına almak için yararlandıkları bir terapidir.
Öfke Yönetimi, Öfke Terapisi, Öfke Kontrolü.

Kişiler öfkelerini, çevresindeki kişilere bazen korkutucu bir sesle belli ederler bazen de dolaylı bir şekilde ifade ederek ortaya koymaktadırlar.

Biri ' Merve bunu duyunca öfkelendi' diye yaşanmış bir olayı anlatsa, dinleyen kişilerin gözlerinde canlandırdıkları sahne:  çok korkutucu bir ses tonu ile  bağırıp - çağırdığı veya bir şeylere vurduğudur. Bazen çoğunluğun gözlerinde canlandırdığı bu sahne gibi olmayabilir.

Bazı kişiler birilerine öfkelendiğinde, o kişi ile konuşmayı reddedebiliyor, kişiyi cezalandırmak için, o kişiyi bir şeylerden alıkoyabiliyor, cevaplarında iğneleyici, veya alaycı sözler söyleyebiliyor, imalı bir ses tonu ile konuşabiliyor. Bunlar birine olan öfke duygusu ortaya konuluşunun birkaç farklı şeklidir. Bu tarz davranışlar, öfke duygusunun dolaylı ifade edilerek ortaya konulma şeklidir.

Toplumdaki en büyük yanılgı, bu duygunun kötü bir özellik olduğu,  kötü bir duygu olduğudur. Öfkenin veya öfkelenmenin yeri ve amacı vardır. Bazen olumlu yanları da olabilmektedir.

Bazen kişiler gururları incindiğinde, bazen inandığı değerler sarsıldığında, bazen de kişisel değerlerini korumak adına öfkelenirler. Olaylar veya kişiler sebebiyle öfkelenildiğinde, öfke duygusu kişileri zaman zaman harekete geçirebilir. Harekete geçerek, hırslanıp, bir şeyler yapmaya başlanır.

Terapilerde amaç, kişileri tamamen öfke duygusuna sahip olmaktan arındırmak değildir. Terapide kişilerin bu duygudan arınmasını beklemesi, sağlıklı bir beklenti olmaz. Ya da  duygusunu kontrol edemeyen kişileri, Öfke Yönetimi Terapisi almaya teşvik eden yakınlarının, terapi sonrasında, kişinin öfke duygusundan arınmasını beklemeleri sağlıklı bir beklenti değildir.

Öfke Yönetimi Terapilerinde amaç, kişilerin öfkesini neyin tetiklediğini saptamaktır. Kişilerin öfke ile olan ilişkisini düzenlemek, öfkeyi kontrol edebilir bilince sahip yapmaktır. Kişilerin öfkelendiğinde ne yapacağını, nasıl kontrol altına alınacağı konusunda deneyimlemektir. Bu duyguyu, kişinin duygu listesinden çıkarmak değildir. Ne yapacağını, ortaya koyuş biçimini şekillendirmek, bu duyguyu hissettiğinde onu tetikleyen algı ve düşünceleri görebilme yeteneğini kazandırmaktır.

Terapi sürecinde, öfke kontrolü çalışmalarında, bu duyguyu tetikleyen algı ve düşüncelerin ana sebeplerine odaklanmak, kişiye ne ifade ettiğinin ve nasıl bir fonksiyonu olduğunun farkındalığını sağlamak amaçlanır. Öfkelendiğinde öfkesini ortaya koyuş tepkisini, yapıcı bir tepkiye dönüştürmek amaçlanır. Neyin tetiklendiğini farkına varma tecrübesi kazandırmak amaçlanır.

Randevu ve Bilgi İçin Bizi Arayabilirsiniz

İletişim

Copyright © 2016 - 2021 | Estetik Memento

Tüm Hakları Saklıdır | Powered by paradigmasal

Bu internet sitesinin amacı, estetik ameliyatlar, medikal estetik uygulamaları, diş estetiği, psikoterapi, varis tedavisi ve tıbbi uygulamalar hakkında bilgi vermektir. Tüm estetik yazılar, yorumlar ve fotoğraflar, estetik cerrahi, medikal estetik, diş estetiği, psikoterapi ve varis ile ilgili bilgi ve fikir edinilmesi için yazılmıştır. Bu internet sayfasında anlatılan bilgiler, kişilerin teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Bu yazılarla, kişiler kendilerine teşhis ve tedavi yapamaz. Bir doktorun muayene ve tedavisinin yerini alamaz. Bu internet sitesinde bilgilendirilen ameliyatlar, ameliyathane koşullarında hastanede gerçekleştirilmektedir. Doğru tanı ve tedavi için, konularla ilgili doktora başvurulmalıdır.