Ruh Estetiği

Ana Sayfa

Oyun Terapisi, Oyun Terapisti, Çocuk Psikoloğu

Çocukların en sevdiği zaman oyun zamanıdır. Çocukların en doğal hali oyun ortamındadır. Oyun terapisi ile çocukların oyun ortamında oyuncaklar sayesinde kendilerini ifade etmesi sağlayan özel bir işlevdir.
Oyun Terapisi, Oyun Terapisti, Çocuk Psikoloğu.

Çocuklar oyun oynarken kendilerini rahat hissederler. Oyun oynarken kendilerini çok rahat ifade ederler. Oyun oynamak çocukların gelişiminde etkili bir rol oynar. Yeteneklerini geliştirdikleri bir keşif sürecidir.

Oyun terapistlerinin Association For Play Therapy derneğinden onaylı ‘Çocuk Merkezli Oyun Terapisi’ sertifikalı uygulayıcılar olması önemlidir.

Oyun terapisti veya pedagog ile çocuklar, terapide oyun ve oyuncaklar aracılığıyla istedikleri gibi oynamaya cesaretlendirilirler. Eğitimli bir oyun terapisti, oyun oynamak için güvenli bir ortam oluşturur. Terapi sırasında çocukların sorunlarını ifade etmelerini sağlatacak özel kurgulanmış bir takım oyuncaklar çocuklara sunulmaktadır. Çocuklar farkına varmadan kendilerine iyi gelecek oyuna yönlenmektedirler. Oyuna yönelmesi ile sorunlarını çözümleme sürecine girecektir.

Terapide kullanılan oyun teknikleri önemlidir. Her oyun, çocuğa ulaşmak için uygun olmayabilir. Oyun Terapisi başlığı altına uygun oyunlar olması önemlidir.

Oyun terapisi, çocuklara karşılaştıkları veya yaşadıkları problemlerde nasıl mücadele edileceğini öğretir. Oyun oynarken çocuklar yaşadıkları zorlukları paylaşmaya başlarlar. Paylaşırken yaşadıkları zorluklar tekrar canlandırılır. Çocukların bu zorluklar karşısında ne hissettiği öğrenilir. Olumsuz duygularını bir terapist sayesinde çalışma şansı bulurlar.

Oyun Terapisi Çocuğa Faydaları Nelerdir?

Terapi sürecinde, çocukların yaşadıkları karşısında duygularını ve hislerini öğrenebilmektedir. Problemlerine sebep olan yaşadıklarını, hayal kırıklıklarını oyun sırasında yeniden canlandırılır. Çocukların bu tecrübelerini değiştirme fırsatı sağlanır. Çocukların duygu ve davranışlarını terapi sayesinde değiştirebilir, bakış açılarını değiştirebilir. Çocukların çevresiyle olan iletişimlerinde ve ilişkilerinde mutlu olmaya başlaması sağlanır. Başkalarıyla olan iletişimlerinden keyif almaya başlar.

Çocukların Evde Oyun Oynaması ile Terapide Oyun Oynaması Arasındaki Farklılıklar

Çocukların yaşadığı dünyaya ve çevresiyle olan iletişimlerine uyum sağlamak için kullandığı doğal bir iletişim yolu oyundur. Terapist oyun sayesinde çocuğun iletişim yoluyla, duygusal aktarımını sağlatır. Çocuğun hislerini veya duygularını paylaşmasını sağlar. Terapide eğer olumsuz duygular paylaşırsa, bu durumda terapist tecrübeleriyle, çocuğun olumsuz duygularını düzenlemeyi sağlar. Çocuklar kendi başlarına oyun oynarken olumsuz duygularını düzenlemekte zorlanır.

Oyun Terapisi Kaç Seans’tır ?

Her çocuğun hisleri farklıdır. Yaşadığı sorunların boyutu farklıdır. Çocuğun gelişim çağı ve yaşadığı sorun, terapi sürecini belirler. Çocuğun duygu aktarımına başlaması ne kadar erken olursa, süreç veya seans o kadar kısa olur.

Çocuğun Ailesi Oyun Terapisine Katılabilir mi?

Ailenin destek vermesi çok önemlidir. Terapi sırasında çocukla olan paylaşımlar sonrasında, terapist, nasıl destek istediğini belirtir. Bazen ailelerde oyuna davet edilmektedir.

Association For Play Therapy derneğinden onaylı ‘Çocuk Merkezli Oyun Terapisi’ sertifikalı Oyun Terapisti, Çocuk Terapisti, Pedagog Aysun Erol ile çocuklarınızın problemleri veya duyguları düzenlensin… Oyun Oynarak Terapi: İstanbul 0542 356 34 76

Randevu ve Bilgi İçin Bizi Arayabilirsiniz

İletişim

Copyright © 2016 - 2021 | Estetik Memento

Tüm Hakları Saklıdır | Powered by paradigmasal

Bu internet sitesinin amacı, estetik ameliyatlar, medikal estetik uygulamaları, diş estetiği, psikoterapi, varis tedavisi ve tıbbi uygulamalar hakkında bilgi vermektir. Tüm estetik yazılar, yorumlar ve fotoğraflar, estetik cerrahi, medikal estetik, diş estetiği, psikoterapi ve varis ile ilgili bilgi ve fikir edinilmesi için yazılmıştır. Bu internet sayfasında anlatılan bilgiler, kişilerin teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Bu yazılarla, kişiler kendilerine teşhis ve tedavi yapamaz. Bir doktorun muayene ve tedavisinin yerini alamaz. Bu internet sitesinde bilgilendirilen ameliyatlar, ameliyathane koşullarında hastanede gerçekleştirilmektedir. Doğru tanı ve tedavi için, konularla ilgili doktora başvurulmalıdır.