Ruh Estetiği

Ana Sayfa

Travma, Psikolojik Travma ve EMDR

Kişilerde beden ve ruh bütünlüğünü bozan ve kişinin günlük yaşantısını uzun süreli olarak etkileyen durumlara travmatik durumlar denmektedir.
Travma, Psikolojik Travma ve EMDR.

Yaşanan kimi kayıplar kadar, afetler, ölümcül hastalıklar, kazalar, yangınlar ve saldırılar gibi olayların da etkileri travmatik sayılabilir.  Yaşanan her ne olursa olsun ruhen ve bedenen bireyi zorlayabilir  ve ruhsal etkisini uzun süre  hissettirebilir. Travmalarda kendi arasında kategorize edilir. Her travmanın ruhsal etkisi veya etkileri farklılıklar gösterir.

 Travmalarda, bireyler yaşadıklarının gerçekliğini ve etkilerini anlamlandımak ve kabullenmekte zorlanabilmelerinin bir nedeni de, kendilerini olayları unutmaya zorlamalarıdır. Yaşam için önemli olan unutamadığımız birçok olaya rağmen hayata nasıl devam edebileceğimiz ile ilgili kendimizi anlamamız ve desteklememizdir. 

Elbette, yaşanan travmatik bir olayın sonrasında, bireylerin psikolojik sıkıntılar içine girmesi duygularının birbirine karışması ya da duygularına anlam verememesi oldukça normaldir. Öfke, suçluluk, çaresizlik, karamsarlık pişmanlık gibi duyguları yoğunlukla hissedilebilmekte ve kişi de duygularını kontrol etmekte zorlandığı için kendinin ve/ya hayatının dağılmakta olduğunu hissedebilir. Kaldı ki yaşanan bir olayın kişiyi, ne şekilde ve ne düzeyde etkileyeceği, hangi duyguların daha yoğun olabileceği ise kişiden kişiye değişebilmektedir.

Tüm bu duygular normal olmayan durumlara insan ruh ve bedenin normal olarak verdiği tepikler olmakla birlikte, tam da bu nedenle zorlu durumlar bizlerde aşağıdaki kimi travmatik etkileri uzun süreli olarak yaşatıyorsa profesyonel bir destek almak önemlidir.

Destek almak yaşananların bizleri ve yaşam kalitemizi ömür boyu etkilememesi adına atılacak ve kişinin kendi için yapacağı en önemli adım olacaktır.  Unutmamalıdır ki, hayatın renkleri bir nedenle solduysa, ona yeniden can verebilmek her zaman mümkündür. Dirayet geliştirebilmek ve iyileşmek insan doğasının ve yaradılışının en güçlü özelliğidir.

Randevu ve Bilgi İçin Bizi Arayabilirsiniz

İletişim

Copyright © 2016 - 2021 | Estetik Memento

Tüm Hakları Saklıdır | Powered by paradigmasal

Bu internet sitesinin amacı, estetik ameliyatlar, medikal estetik uygulamaları, diş estetiği, psikoterapi, varis tedavisi ve tıbbi uygulamalar hakkında bilgi vermektir. Tüm estetik yazılar, yorumlar ve fotoğraflar, estetik cerrahi, medikal estetik, diş estetiği, psikoterapi ve varis ile ilgili bilgi ve fikir edinilmesi için yazılmıştır. Bu internet sayfasında anlatılan bilgiler, kişilerin teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Bu yazılarla, kişiler kendilerine teşhis ve tedavi yapamaz. Bir doktorun muayene ve tedavisinin yerini alamaz. Bu internet sitesinde bilgilendirilen ameliyatlar, ameliyathane koşullarında hastanede gerçekleştirilmektedir. Doğru tanı ve tedavi için, konularla ilgili doktora başvurulmalıdır.