Varis Estetiği

Ana Sayfa

Lenfödem

Lenfödem, bacakta görülen şişliklerdir. Tedavisi zor ve takibi önemli bir rahatsızlıktır.

Dokuda hücreler arası sıvı artması ve bunun akabinde, bacakta şişlik ve ödem olması halidir.
Lenfödem.

Lenfatik sistem tarafından, hücreler arasındaki bu sıvı dengelenir.

Lenfatik sistem, lenf kanaları ve lenf bezlerinden oluşur. Lenf sistemi hücreler arası sıvıyı taşır. Lenf sistemi, hücreler arası bu sıvıyı taşıyamamaya başlarsa, doku şişer ve LENFÖDEM oluşur.

LENFÖDEM dokuda hücreler arası sıvının artması ve buna bağlı o bölgede şişlik, ödem olması halidir. Hücreler arasındaki bu sıvı Lenfatik sistem tarafından dengelenir. Lenfatik sistem de lenf kanalları ve lenf bezlerinden oluşur. Eğer lenf sistemi hücreler arası sıvıyı taşıyamazsa doku şişer ve Lenfödem oluşur.

Lenf ödem oluştuğunda, derecesine göre ciddi bir takip ve tedavi gerekir. Tıpta araştırmalar arttıkça, lenfödem hastalarına yapılacak tedaviler vardır. Lenf ödem hiç geçmeyecek bir hastalık olarak bahsedilip, kişileri mutsuz etse de, tedavisi ile kişilerin yaşam kalitesi artırılır.

Lenf Ödem tanısı için, Renkli doppler ultrasonografi ile damar haritası çıkartılır. Ultrasonografi ile deri altı lenfödem kalınlığı belirlenir. Takibinde mutlaka toplardamar probleminin olup olmadığı araştırılır. Hastanın tanısı konup, tedavisi başlandığında, tedavi takiplerinde tedavinin etkilerini gözlemlemek için Doppler Ultrasonografi gereklidir.

Lenfödem Tanısı ve tedavisinde, tedavi düzenlenirken, birbirinden farklı uzmanlıktaki doktorlar bir bütün olarak ele alır. Bunlar:

  • Radyoloji Uzmanı,
  • Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı,
  • Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı,
  • Diyetisyen,
  • Fizyoterapi Uzmanı,
  • Psikolog ve Psikiyatrist

Randevu ve Bilgi İçin Bizi Arayabilirsiniz

İletişim

Copyright © 2016 - 2021 | Estetik Memento

Tüm Hakları Saklıdır | Powered by paradigmasal

Bu internet sitesinin amacı, estetik ameliyatlar, medikal estetik uygulamaları, diş estetiği, psikoterapi, varis tedavisi ve tıbbi uygulamalar hakkında bilgi vermektir. Tüm estetik yazılar, yorumlar ve fotoğraflar, estetik cerrahi, medikal estetik, diş estetiği, psikoterapi ve varis ile ilgili bilgi ve fikir edinilmesi için yazılmıştır. Bu internet sayfasında anlatılan bilgiler, kişilerin teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Bu yazılarla, kişiler kendilerine teşhis ve tedavi yapamaz. Bir doktorun muayene ve tedavisinin yerini alamaz. Bu internet sitesinde bilgilendirilen ameliyatlar, ameliyathane koşullarında hastanede gerçekleştirilmektedir. Doğru tanı ve tedavi için, konularla ilgili doktora başvurulmalıdır.